Múzeum

Myšľanské obecné múzeum, Veľká Nemecká 2

Múzeum je dostupné od mája do októbra.

Počas sezóny mimo otváracích hodín je pre návštevu múzea potrebné dohodnúť si vopred termín na t.č. 0951 094 026. 

*ak nezdvíham, práve mám objednávku. Na    každý telefonát reagujem a volám späť.


Vstupné: dospelí: 2 eurá; deti, študenti, dôchodcovia: 1 euro

V prípade záujmu je možné dohodnúť si prehliadku múzea aj v Archeoskanzene, keďže ponúkame aj spojené prehliadky.

Ak nás nemôžete navštíviť osobne, Obec Nižná Myšľa, v spolupráci so spoločnosťou INGOS PREŠOV, s. r. o. unikátnou technológiou Matterport spracovala virtuálne 3D predstavenie nášho Obecného múzea: 

História obecného múzea

Prvé slávnostné otvorenie bolo 26. júna 1998. Múzeum sa

nachádza v budove kláštora, pochádzajúceho z 13. storočia.

Cieľom múzea je prezentácia a zhromažďovanie archeologických a kultúrnych pamiatok z regiónu, prevažne z vykopávok lokality európskeho významu nachádzajúcich sa v obci. Múzeum prezentuje cirkevné dejiny, dejiny rádov v regióne i dejiny obce. Nachádza sa tu aj zbytok jezuitskej knižnice zo 16.-19. storočia i výstava minerálov a hornín. Nájdete v ňom európske unikáty, napr. rituálny chlieb starý 3700 rokov, detské hračky, vozíky, hrkálky a iné. Archeologické nálezy pochádzajú z výskumu realizovaným Archeologickým ústavom SAV.

Ďalším unikátom múzea je vstup do podzemných chodieb, vybudovaných pôvodne mníchmi a pracovníkmi kláštora, ktoré ústia až na bývalý lom Skalka. Avšak nezachovali sa v celkovej dĺžke. Ich účelom bola ochrana a možnosť prípadného úteku. Chodby sú sprístupnené pri špeciálnych príležitostiach a pri nočných prehliadkách.