Prianie do Nového roku a ohliadnutie sa za rokom 2022

Všetko dobré v Novom roku 2023, veľa úspechov, radostí a splnených prianí želá kolektív združenia Collegium Myssle a Archeoskanzenu . Ohliadnúc sa späť do roku 2022 vidíme plno aktivít, nových príhod a zvyšujúci sa počet návštevníkov. Pozrime sa na to ...

V roku 2022 nás navštívilo vyše 4 tisíc ľudí ,

47 školských exkurzií a táborov ,

veľa svadobných fotení (keďže neboli nahlásení, nevieme presné počty),

15 podujatí ,

archeoskanzen bol otvorený 114 dní

a lektori strávili dokopy v archeoskanzene vyše 1487 hodín čo sú približne 2 mesiace. Samozrejme, že čas je orientačný, pretože počas podujatí sme v archeoskanzene strávili viac času na prípravu a následné upratovanie.

Začal nám MÁJ a tak isto aj začiatok sezóny. Hneď začiatkom sezóny sme pripravovali medzinárodnú noc múzeí a galérií, kde sa najviac návštevníkov tešilo na podzemné chodby a niektoré strašidlá, ktoré sa tam potulovali.

Plynule sme prešli do JÚNA, kde sme mali vrchol školských exkurzií a naša prevádzka sa otvorila aj cez pracovné dni v nových poobedňajších časoch. Podľa štatistiky bola návštevnosť vyššia ako minulý rok v tú istú dobu a preto sa zmena oplatila.


JÚL značí začiatok prázdnin a dlhé teplé dni. Naša prevádzka sa rozšírila na celý deň a skoro každý jeden víkend sa niesol v znamení podujatia. Či už to boli drobné podujatia ako kurzy keramiky s novým kurzom drotárstva alebo večerný kvíz alebo veľké a hromadné akcie - prvý ročník nočných prehliadok a pokračovanie historických jádz do praveku. Veľkým prídavkom bolo otvorené múzeum počas víkendov, kde si návštevníci mohli pozrieť aj hmotné pozostatky našej histórie.
Hlavným podujatím a naším projektom v AUGUSTE bol Starovek v Nižnej Myšli. Svoje meno dostalo podľa zhrnutia všetkých skupín a kultúr, ktoré sa podujatia zúčastnili (aj napriek tomu, že naše nálezisko je z obdobia praveku). August bol aj veľmi suchý a preto mladší návštevníci využili zapožičanie si vodných ručných rozprašovačov alebo malých vodných pištolí či už na ochladenie sa alebo na rôzne hry.

SEPTEMBER nám prináša ešte posledné príjemne teplé dni, ktoré naplno využívame kurzami keramiky a drotárstva, návštevníci si prenajímajú naše prietory na rodinné oslavy a častejšie stretávame cyklistov, pre ktorých je trošku chladnejšie počasie výhodou. Otváracie hodiny sa pomaličky skracovali a aj nápor návštevníkov bol o niečo menší. Okrem bežných návštevníkov sa u nás zastavovali aj tí, ktorí si vytvorili na kurze keramiky svoju nádobu a už bola vypálená.

V OKTÓBRI ešte niektoré školy využili možnosť prísť ku nám na návštevu a tak zmeniť prostredie pri učení. Postupne sa nám ochladzovalo a tak sme na zimnú sezónu zatvorili v posledný októbrový deň.

A čo chystáme na sezónu 2023? Určite pokračujeme v rozbehnutých akciách, kurzoch keramiky a drotárstva a taktiež pripravujeme aj veľké nosné podujatie sezóny. Miernou zmenou bude upravenie otváracích hodín a rozpis komentovaných prehliadok, kvôli zmene cestových poriadkov vlakov aby bola najlepšia nadväznosť pre návštevníkov, ktorí cestujú hromadnou dopravou. Taktiež drobné podujatia dostanú nový režim priebehu, ktorý bude závisieť od nahlásenej návštevnosti.

Starý rok za nami, Nový pred nami.

Ďakujem lektorom, ktorí chodili pravidelne na služby,

predsedovi nášho združenia Collegium Myssle, ktorý bol stále pripravený a vždy sa chopil práce,

aktívnym členom združenia a priateľom, ktorí boli stále nápomocní a vydržali všetku záťaž, ktorá sa vyskytla,

obci Nižná Myšľa na čele so starostom za všetku pomoc,

združeniu Dúhová stonožka za nápady a vždy pozitívny prístup

a všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a ich aktivita ich baví a napĺňa.

Ďakujem a teším sa, čo nám pripraví Nový rok 2023!


S pozdravom a vďakou,

Patrik Štein